“BASİTLEŞTİRİLMİŞ GÜMRÜK HATTI” NEDİR?

Türkiye ile Rusya arasında oluşturulan, iki ülke arasındaki ticarette sevk edilen mallara ilişkin bilgilerin iki ülkenin gümrük idareleri arasında elektronik yolla önceden değişimine dayanan bir sistemdir.
Sistem çerçevesinde, sevk edilen mallara ilişkin bilgileri gümrük idaresine önceden sunan firmalara dış ticaret işlemlerinde çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır.

Türkiye-Rusya arasında kurulan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) Sisteminin hukuki dayanağını, 18 Eylül 2008 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Müsteşarlığı ile Rusya Federasyonu Federal Gümrük Servisi Arasında Gümrük
İşlemlerinin Basitleştirilmesine İlişkin Protokol” oluşturmaktadır.

Avantajları : Rusya’daki diğer tüm gümrüklerde geçerli olan Referans Fiyat uygulamasının aksine BGH ile gönderdiğiniz mal ve eşyaların gümrük vergisi hesaplamasında Türkiye FATURA BEDELİ esas alınır. BGH ile Rusya Federasyonu’ndaki ithalat gümrük işlemlerinin tamamlanabilmesi için gerekli olan tüm bürokrasi prosedürleri kolaylaştırılmıştır.

Türkiye’de, İstanbul merkez depomuzda Rus Gümrük Mevzuatına hakim personeller tarafından yapılmakta olan kontrollere göre,
Rusya’ya ithalatı uygun olmayan eşyalar henüz Türkiye’deyken sahibine iade edilir. Gönderimi uygun olan eşyalar Rusya gümrüğünde gümrük muayenesinden muaf olarak, 24 saat gibi kısa bir sürede alıcısına teslim edilir.